Dámske parfumy

Dámske parfumy sú pomerne luxusným segmentom, nakoľko si pod parfumom netreba predstaviť každú voňavku. Naozajstný parfum obsahuje 15 až 40 % vonných látok v alkohole, čím sa líši od parfumovanej alebo toaletnej vody. Čo ale v zásade neznamená, že ostatné produkty s vôňou nemajú efekt. Majú, ale intenzita a výdrž samotnej vône je trochu nižšia. Preto sa napríklad toaletné vody preferujú v sparnom lete, prípadne sa nosia do práce, kde nie je intenzívnejšia osobná vôňa vítaná.

A prečo by ste mali výberu dámskeho parfumu venovať pozornosť a nezvoliť si hneď prvý, ktorého flakón sa vám zapáči? Najmä preto, lebo vôňa, ktorú pravidelne nosíte, sa postupom času stáva vaším osobným podpisom. Niečím, na základe čoho vás ľudia identifikujú. Vôňa má veľkú silu. Dokáže napríklad aj po rokoch privolať nostalgické spomienky na obdobie, počas ktorého ste daný parfum nosili. A tiež je to tak trochu osobná aromaterapia. Môžete si zvoliť, či v sebe podporíte silnú cieľavedomú ženu, alebo krehkú zasnenú vílu, prípadne provokatívnu dračicu.

Správny výber dámskeho parfumu

Uvažujete nad výberom toho najideálnejšieho dámskeho parfumu pre seba alebo zvažujete dámsky parfum ako darček? Akou cestou sa vybrať a na čo myslieť, aby parfum pre tú-ktorú ženu podčiarkol jej osobnosť, neprevalcoval ju, dodal presne to, čo má a spríjemnil jej nositeľke deň?

Vodítkom je typ preferovanej vône. Mali by ste mať jasno v tom, ktorý typ vône vás alebo obdarovanú najviac vystihuje. Následne si už budete voliť detailnejšie z tejto konkrétnej „rodiny“ dámskych parfumov. A z čoho teda môžete vyberať?

Ovocné parfumy pre dámy

Ako prvé spomenieme sladké, no zároveň pomerne svieže ovocné parfumy, ktoré patria medzi tie modernejšie. Evokujú šťavnatosť ovocia, napríklad obľúbenej broskyne, melónu, hrušky, ananásu, maliny či čiernych ríbezlí. Prevládajúca ovocná kompozícia je vhodná najmä na jarné a letné dni. Ovocné parfumy preferujú zvyčajne mladšie ženy, optimisticky naladené dámy so zmyslom pre humor.

Kvetinové dámske parfumy

Jednoznačne k najpopulárnejším dámskym vôňam patria kvetinové parfumy. Parfumérsky priemysel v zásade stavia na vôňach kvetín. No a platí, že čím viac kvetinovej zložky v sebe parfum má, tým viac evokuje romantiku a ženskosť ako takú. Vonné esencie z kvetov sú rôznorodé. Niektoré vzbudzujú nevinnosť a plachosť (napr. jazmín, ruža, levanduľa), iné pôsobia vášnivejšie a zmyselnejšie (napr. ylang-ylang, pelargónia, pivonka). Je asi zrejmé, že kvetiny tvoria srdce väčšiny dámskych parfumov, no vo vyslovene kvetinových parfumoch dominujú (nájdete ich aj v hlave parfumu a v jeho základe). Pre ďalšie delenie kvetinových parfumov pre dámy sa používajú termíny ako vôňa kvetinovo-zelená, kvetinovo-ovocná, kvetinovo-aldehydová a podobne.

Orientálne ženské parfumy

Medzi takzvané „ťažšie vône“ patria orientálne parfumy. Siahajú po nich dámy, ktoré už vedia, čo chcú od života. Najlepšie vyniknú na silných a sebavedomých ženách. V tejto kategórii sa ešte rozlišujú takzvané orientálno-ambrové a orientálno-korenisté dámske parfumy. V orientálno-ambrovej kompozícii sa k citrusovej vôni primiešava sladká ambra, no modernejšie voňavky k citrusom kombinujú aj takzvané zelené vône. A v orientálno-korenistej kompozícii sa popri korenistej vôni klinčeka, škorice, muškátového orieška a podobne ohlasujú aj trpkasté tóny, napríklad suchého dreva či ambry. Prípadne sa koreniny kombinujú s výraznejšími kvetinami. Orientálne parfumy pre dámy sú dobrou voľbou najmä do chladnejšieho počasia a na výnimočnejšie príležitosti.

Cyprusové dámske parfumy

No a napokon je tu posledná veľká rodina chypre vôní, teda cyprusových parfumov. Niekedy sa zamieňajú aj za citrusové, no je tam rozdiel, nakoľko chypre vôňa je komplexnejšia. Skladá sa väčšinou z kompozície citrusového ovocia doplneného kontrastnou arómou machov a dubového dreva, prípadne obsahuje bergamotový olej a pačuli. Samozrejme, že aj v rámci cyprusových parfumov rozlišujeme ďalšie kategórie, napríklad unisexovú cyprusovo-kvetinovú či cyprusovo-zelenú, ale aj ťažšiu a výraznejšie aromatickú cyprusovo-ovocnú. Väčšinou si tento druh vôní vyberajú ľudia s otvorenou mysľou, ktorí majú radi prírodu a prípadne i dámy, ktoré idú proti prúdu.

Ponuka dámskych parfumov je široká, no v zásade každý možno zaradiť do jednej z vyššie spomínaných skupín. Pokiaľ máte vo svojej zbierke obľúbené napríklad orientálne voňavky, je veľmi pravdepodobné, že aj ďalšia, ktorá vás chytí za srdce, bude práve z tejto „rodiny“. Následne sa už orientujte podľa jednotlivých zložiek parfumu. Niekomu vyslovenie vonia pižmo, ďalší človek miluje arómu mandarínky či ružového korenia, je to naozaj individuálne. Preto by ste mali identifikovať presne tú pre vás najvoňavejšiu zložku parfumu, aby ste sa vďaka nej mohli zorientovať aj pri ďalších adeptoch na post vášho najobľúbenejšieho dámskeho parfumu.