Ako na detskú oslavu doma? Tu sú inšpiratívne nápady

Detská narodeninová oslava

Detská oslava doma je v podstate najbežnejším spôsobom, ako sa zvykne sláviť ďalší míľnik v živote dieťatka – narodeniny. Chcete dodať domácej detskej oslave špeciálny nádych? Možno vymyslieť niečo, čím sa bude líšiť od tých ostatných? Tak vedzte, že pokiaľ ste rodičia malého oslávenca či oslávenkyne, tak práve vy máte kľúč k dokonalej detskej narodeninovej oslave. Veď kto by dieťa poznal lepšie?

Keď vychádzate z toho, čo sa dieťaťu páči, z jeho osobnosti a záujmov, tak sa v podstate nemôžete pri realizácii detskej narodeninovej oslavy pomýliť. Aby však táto udalosť prebiehala hladko a bola radostným zážitkom pre všetkých zúčastnených, vyžaduje si to určité plánovanie aj kreatívny prístup. Veríme, že z tohto článku načerpáte dostatok užitočnej inšpirácie.

Kľúčové určenie témy detskej narodeninovej oslavy

Téma detskej oslavy – to je záležitosť, ktorú si treba ujasniť od začiatku plánovania, nakoľko sa od toho odvíja aj výzdoba, hry, torta či pohostenie. Viete, ktorý je obľúbený rozprávkový svet vášho dieťaťa? Tento motív v podobe populárnej rozprávkovej postavy, či už milej princeznej alebo odvážneho hrdinu, sa môže niesť celou domácou detskou oslavou. No keďže preferencie detí sa často menia, je vhodné nenápadne od potomka zistiť aktuálneho obľúbenca z čarovného sveta rozprávok, seriálov a filmov. V prípade, že samotná oslava nebude prekvapením, môžete s dieťaťom prebrať aj detaily narodeninovej párty a situáciu budete mať v niečom jednoduchšiu.

Pri výbere témy detskej oslavy u vás doma myslite nielen na vášho oslávenca, ale aj na pozvaných priateľov. Ideálna téma by mala byť atraktívna pre väčšinu detí a zároveň dostatočne flexibilná, aby umožnila rôznorodé aktivity. Medzi obľúbené témy patria napríklad superhrdinovia, piráti či princezné. Tému si však možno zvoliť aj všeobecnejšie, napríklad svet čarov a mágie, džungle, cirkusu...

Detská narodeninová oslava - hra na slepú babu

Plánovanie detskej oslavy doma

Na čo nezabudnúť pri plánovaní detskej narodeninovej oslavy? Okrem základného určenia si témy by vám nemalo uniknúť:

  • 1) Stanovenie si rozpočtu a spísanie všetkého potrebného na oslavu – torta, výzdoba, pohostenie... Dajte si dostatočný čas na prípravu, lebo niektoré veci nemusíte vedieť zohnať hneď. Napríklad narodeninová torta či zákusky od cukrárky sa objednávajú s časovým predstihom. A aj narodeninové dekorácie, ktoré stoja za to, sa zvyčajne nekupujú na poslednú chvíľu. Myslite aj na veci potrebné k spoločenským hrám a aktivitám.
  • 2) Informovanie rodiny a priateľov dieťaťa, s ktorými počítate, o narodeninovej oslave doma, a to s dostatočným časovým predstihom. Oslávenci chcú byť počas narodeninovej oslavy nielen s najbližšou rodinou, ale zaiste aj s ďalšími známymi a kamarátmi, preto by ste ich prítomnosť mali s potomkom prekonzultovať a následne ich pozvať. Pokiaľ máte čas, môžete vyrobiť aj milé pozvánky. Tvorenie narodeninových pozvánok môže byť super spôsobom, ako zapojiť samotné dieťa do organizovania oslavy.
  • 3) Rozmyslite si, či bude oslava narodenín dieťaťa prebiehať vo vnútri, alebo ju počas teplých mesiacov zorganizujete na záhrade. Následne výberu prispôsobte pohostenie, výzdobu aj hry, ktoré môžu byť v exteriéri oveľa zábavnejšie a deťom nebude brániť nič v slobodnom pohybe. Či už si vyberiete prvú alebo druhú možnosť, pamätajte na to, aby bol priestor pre deti bezpečný.
  • 4) Keď nastane deň D, postupujte od dekorovania až k príprave pohostenia. Klasickými narodeninovými dekoráciami sú balóny naplnené héliom, ozdobné girlandy a reťaze, narodeninové klobúky, alebo prípadne korunky či vtipné parochne. Na stole sa môžu okrem narodeninovej torty objaviť obložené chlebíčky, pizza, cupcaky, muffiny, zdravé ovocné jednohubky... Vyberajte podľa toho, čo chutí dieťaťu a hosťom. Samotný stôl dodekorujte veselými farbami tanierov a pohárikov .
Detská narodeninová oslava - farebné dekorácie

Oslava nemusí stáť veľa

Narodeninová oslava pre deti nemusí byť náročná na rozpočet. Aby ste vytvorili super atmosféru, stačí zapojiť trochu kreativity a využiť materiál, ktoré máte po ruke. Použite pokojne farebný papier, lepenku, textil a iné veci na tvorbu dekorácií, ktoré nájdete.

Organizovanie detskej oslavy doma môže byť výzvou, ale zároveň nesmiernou zábavou. Najmä keď príde na plánovanie narodeninových aktivít a hier. Pri nich je dôležité myslieť kreatívne a prispôsobiť program danej vekovej úrovni detí. Nemusíte kupovať nákladné spoločenské hry. Tu je pár príkladov na detské aktivity. Obľúbená je stoličová hra s hudbou, hľadanie pokladu po dome alebo v záhrade, hádanie profesií na základe pantomímy, preteky v skákaní na jednej nohe a podobne.

Detská narodeninová oslava - gratulácia