Pánske parfumy

Pánske parfumy a unisexové vône si väčšinou spájame so sviežosťou a podtónmi citrusov, dreva, trpkejších byliniek či iných mužnejších komponentov. Svet pánskych parfumov a voňaviek však toho zahŕňa oveľa viac.

Pamätajte, že medzi najdrahšie a najtrvanlivejšie patria nielen tie voňavky, ktoré obsahujú vzácne ingrediencie, či sa na flakóne objavuje zvučná značka. Dôležité je z tohto aspektu aj to, koľko vonných látok je obsiahnutých v alkohole. Čím je ich viac, tým stúpa kvalita a aj cena. A tak sa dostávame od kolínskej, toaletnej a parfumovanej vody až k tým najexkluzívnejším parfumom pre mužov. V kvalitnom parfume je obsiahnutých v alkohole vyše 15 % vonných zložiek, no môže to byť až 40 %.

Správny výber pánskeho parfumu

Ako si pre seba alebo prípadne obdarovávaného muža vybrať tú najlepšiu vôňu? V prvom rade by ste mali identifikovať zložky, ktoré považujete za najobľúbenejšie. Ingrediencie, ktoré dodávajú sebavedomie a viete si predstaviť, že sa častým nosením vybraného parfumu stane ich vonná kompozícia akýmsi osobným podpisom.

Vybraný parfum pre muža či unisexová vôňa pre obe pohlavia by mala pôsobiť harmonicky aj na okolie a sympaticky podčiarkovať osobnosť. Aby ste sa lepšie zorientovali v typoch mužských vôní, pozrite si nasledujúcu kategorizáciu. Potom budete vedieť presnejšie vystihnúť kompozíciu, ktorá sa stane vašou top a najvyhľadávanejšou medzi pánskymi parfumami. To isté platí, i keď je to o kúsok komplikovanejšie, aj v prípade výberu najlepšieho voňavého darčeka zo segmentu parfumov pre mužov a unisexových vôní.

Pánske parfumy s levanduľou

Levanduľa sa stala obľúbenou surovinou na výrobu voňaviek pre dámy, ale i pre pánov. A to najmä pre svoju čistú vôňu a dominantnú sviežosť. S obľubou sa mieša aj do kompozícií, napríklad levanduľová zmes s dubovým machom vytvára ďalšiu pánsku arómu fougѐre. Okrem čistej levanduľovej vône, ktorú nájdete najmä v podobe kolínskych či toaletných vôd, je známa ešte levanduľovo-korenistá vôňa. Parfumy pre mužov tohto charakteru pôsobia naozaj chlapsky a v mnohých z nich ucítite závan jedle.

Fougѐre vône

Základom tejto vône je kompozícia levandule, dubového machu a kumarínu. Dnes sa považuje za klasickú mužskú vôňu. Má viac poddruhov. Sú nimi fougѐre-svieža vôňa, v ktorej je levanduľová sviežosť obohatená korenistými tónmi a pikantnými bylinami s prímesou akordov čerstvého dreva. Ďalej poznáme aj zaujímavú a veľkolepejšiu fougѐre-kvetinovú kompozíciu, v ktorej sa môžu objaviť napríklad cyklámen, konvalinka, nerol. Medzi najmužnejšie pôsobiace pánske parfumy patria tie v kombinácii fougѐre-drevo. No a napokon sem patrí aj poddruh vôní, pre ktoré je typická trvanlivá sladká aróma kumarínu s ambrou, teda fougѐre-ambra.

Orientálne parfumy pre mužov

Pôvodne boli orientálne arómy obľúbené medzi dámskymi voňavkami, ale v súčasnosti sa do popredia dostávajú aj v segmente najpredávanejších pánskych parfumov. Dnes totiž už aj parfumy pre mužov môžu byť pokojne komponované s výraznejším sladkým nádychom. Sila a prenikavosť orientálnych mužských voňaviek však nie je pre každého. Pokiaľ túžite po striedmom orientálnom náznaku vo voňavke, siahnite po orientálno-korenistej vôni. V tomto type parfumov je orientálna aróma skôr na pozadí. Na druhej strane orientálno-sladká aróma je vyslovene mužskou verziou ženských orientálnych parfumov s prídavkom ambry, medovej arómy a vanilkovej zložky. Je výrazne sladká a búra klasické stereotypy medzi obľúbenými mužskými voňavkami.

Cyprusové pánske parfumy

Ako u žien, tak aj u mužov sa cyprusové vône tešia mimoriadnej popularite. Základom oboch typov voňaviek je sviežosť citrusových odrôd s prímesou dubového machu a pačuli. Kombináciu poddruhu cyprus-drevo tvoria tri silice zo stromov, a to konkrétne olej santalového dreva, andropogonový a pačuli. Cyprus-koža je tak trochu trpkasto-mdlá kompozícia, ktorá čerpá inšpiráciu z parfumov pre ženy. Cyprus-jedľa je kombinácia pôsobiaca športovo a prirodzene. Je zaujímavé, že aromatické jedľové esencie sa začali popri cyprusových tónoch miešať až od 70. rokoch 20. storočia. Poznáme ešte cyprusovo-sviežu kombináciu a kompozícia cyprusovo-zelená pripomína šťavnatosť vône zelenej trávy a tiež čerstvého lístia.

Mužské a unisexové vône s citrusmi

Citrusové plody sa v parfumérstve používajú od počiatkov tohto voňavého remesla. So svojou osviežujúcou arómou čistoty patria citrusové parfumy aj dodnes medzi najpredávanejšie pánske voňavky. Samozrejme, že aj citrusové vône môžeme deliť do ďalších poddruhov. Citrus-kvetina je trpkasto-svieža vôňa, ktorá je ľahká, no zároveň vyžaruje mužnejší charakter. K tomuto poddruhu patria aj mnohé unisexové vône. Citrusovo-svieža vôňa je klasikou v parfumérstve. Dôraz sa kladie na sviežosť. Základná citrusová vôňa sa dopĺňa o mnohé moderné zložky. Citrus-zelená kladie dôraz na sviežosť. K základnej citrusovej vôni sa primiešavajú zelené a ovocné arómy. Nebývajú to však veľmi trvanlivé voňavky.

Ponuka pánskych parfumov je rozsiahla. A v zásade každý parfum pre muža či unisexovú vôňu možno zaradiť do jednej z vyššie popisovaných kategórií. Pokiaľ zistíte, ktoré vonné ingrediencie sa vám alebo obdarovávanému páčia, máte misiu výberu najlepšej voňavky takmer splnenú.